Twitch zabrania streamowanie automatów, ruletki i kości

rozprysk różnokolorowych pierścieni

Hazard na Twitchu wzbudzał w ostatnim czasie niemałe kontrowersje. Wiele osób już od dawna domagało się ukrócenia procederu transmitowania na żywo rozgrywki w grach losowych pokroju automatów online czy ruletki. W mediach społecznościowych powstała nawet specjalna akcja #TwitchStopGambling, w której użytkownicy przedstawiali swoje historie dotyczące uzależnienia od hazardu i domagali się od Twitcha wprowadzenia zakazu streamowania wszelkich gier hazardowych za pośrednictwem platformy. Dodatkowo znani streamerzy zagrozili bojkotem serwisu w okresie świątecznym. Akcja urosła do takich rozmiarów, że nie było już odwrotu i Twitch musiał podjąć decyzją, czy zrobić PR-owy ruch i zabronić hazardu, czy raczej nie odcinać się od źródełka ogromnych wyświetleń, jakim niewątpliwie na Twitchu jest sekcja slotów, ale jednocześnie wzbudzić jeszcze większą złość wśród użytkowników.

Nowa polityka hazardowa Twitcha

Twitch po krótkim namyśle odniósł się do całej sprawy i zdecydował się wsłuchać w głos ludu i zabronić częściowo streamowania hazardu na swojej platformie. Poinformował o tym w oficjalnym oświadczeniu wydanym 21 września 2022 roku za pośrednictwem Twittera. Jak możemy przeczytać we wpisie, Twitch wraz z nową polityką dotyczącą hazardu, zabronił strumieniowania witryn hazardowych, które zawierają automaty online, ruletkę i gry w kości. Aktualizacja zasad weszła w życie 18 października 2022 roku.

W oświadczeniu jednak kluczowym słowem jest słowo częściowy, bo jak się okazuje, Twitch wcale nie zakazuje wszelkiego transmitowania hazardu za pośrednictwem platformy, ani nawet w zupełności streamowania ww. teoretycznie zbanowanych gier. Streamerzy nadal mogą swobodnie transmitować swoje poczynania w zakładach sportowych, sportach fantasy czy pokerze. Transmitowanie slotów, ruletki i gry w kości jest co prawda zabronione, ale tylko wtedy, gdy rozgrywka odbywa się na witrynach hazardowych, które nie są licencjonowane w USA lub innych jurysdykcjach, które zapewniają wystarczającą ochronę i bezpieczeństwo konsumenta.

Twitch na początek objął zakazem takie witryny jak Rollbit.com, Duelbits.com, Roobet.com, a także Stake.com, czyli jedno z najpopularniejszych kryptowalutowych kasyn online na Twitchu, z którego transmisję bardzo często prowadzą najwięksi streamerzy na całej platformie pokroju xQc czy Traninwreckstv. To, co łączy zbanowane na pierwszy ogień platformy to sublicencja Curaçao, zatem zgodnie z polityką Twitcha, witryny hazardowe, które opierają swoją działalność hazardową na tejże sublicencji, nie zapewniają konsumentom wystarczającej ochrony. Twitch poinformował, że na bieżąco będzie identyfikował nowe witryny, a wszystkie zbanowane platformy będą umieszczone na regularnie aktualizowanej oficjalnej liście witryn zabronionych, która będzie do wglądu użytkowników Twitcha.

Kontrowersje wokół hazardu na Twitchu

Transmitowanie hazardu na Twitchu zaczęło wzbudzać duże kontrowersje nie bez powodu. Twórcy tacy jak Felix „xQc” Lengyel czy Tyler Faraz „Trainwreckstv” Niknam zaczęli dzielić się z widzami swoimi poczynaniami na automatach online i sprawili, że kategoria hazardu stała się niezwykle popularna. W pewnym momencie grę na automatach oglądało więcej osób niż Minecrafta. Z biegiem czasu wielu streamerów zaczęło przyznawać się do uzależnienia od hazardu, a fakt ten wyraźnie zaniepokoił community Twitcha i osoby z zewnątrz, które pod lupę wzięli szkodliwość takich streamów. Zaczęto więc twierdzić, że proceder transmitowania gier hazardowych, w których rozgrywka toczyła się nierzadko za kolosalne stawki, zachęca bezpośrednio do gry i może wyrządzić nieodwracalne szkody w psychice widzów, którzy bardzo często nie są nawet pełnoletni.